Fontosnak látjuk, hogy a rendszeresen templomba járóktól kezdve egészen azokig, akik lélekben közelinek érzik magukhoz a kereszténységet és hazánk keresztény gyökereit, vállalják fel ezt a népszámláláson, döntésük ugyanis egész biztosan hatással lesz a következő évtizedre – fogalmazott Ondré Péter, a Flos Floris Közéleti Egyesület elnöke. A mosonmagyaróvári fiatalokból álló csapat saját kampányt indít a Lajta-parti városban október 1-jén, azzal a céllal, hogy a lehető legtöbben vállalják fel a cenzuson vallási hovatartozásukat.
A mosonmagyaróvári Flos Floris Közéleti Egyesület térségünkben egyedülálló, saját kampányt indít az október 1-jén kezdődő népszámlálás kapcsán. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a térségben élők figyelmét, ugyan a vallási hovatartozás megnevezése, a népszámlálási kérdőívben nem kötelezően kitöltendő elem, mégis nagy szerepe van hazánk keresztény identitásának erősítésében, valamint egyfajta iránymutatásként szolgál a mindenkori állami vezetők számára is a vallási élet, illetve az egyházaink működését érintő döntések meghozatalakor. Megkerestük az egyesület elnökét, Ondré Pétert, hogy mutassa be részletesen a kampányt.
– Miért tartja fontosnak a Flos Floris Közéleti Egyesület, hogy egy országos eseményre, a népszámlálásra felhívja a figyelmet?
– Hazánkban a Központi Statisztikai Hivatal 10 évente készít egy pillanatfelvételt az ország demográfiai viszonyairól, ez a népszámlálás. Az első 1870-ben volt, azóta az évtizedenkénti adatgyűjtést az állam elvégzi. A tisztánlátásra nemcsak a döntéshozóknak, de a tudománynak is szüksége van. Szervezetünk az idei évben arra biztat mindenkit, hogy az adatfelvételkor vállalja fel vallási hovatartozását. A magyar történelmi egyházak nem csupán az oktatás, a szociális ellátás, a karitatív munka területén látnak el feladatokat, de az egyik legfontosabb szereplői a társadalmi integrációnak is.
A felekezeti hovatartozás felvállalása az egyházak jövőbeni pozícióját erősíti
– Miért fontos, hogy a kérdőívet kitöltő vállalja vallási hovatartozását?
– Hadd kalandozzak el! Robert Putnam nevét a társadalomtudományokkal foglalkozók bizonyára ismerik. A szerző leghíresebb munkájában azt vizsgálta, hogy mi magyarázza a különbséget Észak- és Dél-Olaszország sikerességében, fejlettségében. Hosszas kutatómunka után válasza a következő volt: északon a társadalom szervezettebb, a civil szervezetek, egyházak, kulturális intézmények erősebbek és jobban integrálják az egyéneket, így itt a társadalom is erősebb, sikeresebb. Délen történelmi okokból jóval egyénközpontúbb, így kevésbé sikeres társadalom jött létre – nem hiába ez a maffia szülőföldje is. A szerző által létrehozott fogalom a társadalmi tőke, ami valójában nem jelent mást, mint a társadalmi kötőszövet erősségét. A magyar egyházak épp e tőkét erősítik. Nem csupán hitéleti munkát végeznek, hanem megadják híveiknek a közösséghez tartozás lehetőségét, valamint erősítik a társadalmi védőhálót. A felekezeti hovatartozás felvállalása pedig épp az egyházak jövőbeni pozícióját erősíti. Megvallani tehát ezt a kötődést nem csupán vallásos buzgalomból lehet, hanem józan megfontoltságból is!
Várják a vendéglátósok jelentkezését
– Milyen eszközökkel kampányolnak?
– Online és hagyományos újsághirdetésekkel, közterületi megjelenésekkel, valamint arra biztatunk minden mosonmagyaróvári vendéglátóst, kereskedőt, szálláshelyadót, szolgáltatót, hogy ha egyetért kampányunkkal, akkor jelezzék azt felénk, akár nekem személyesen – sokukkal jó a személyes kapcsolatom – vagy szervezetünk felé a flosfloristv@gmail.com emailcímen, és szívesen leszállítjuk nekik a kampány vevőtérben kihelyezhető plakátját.
– Helyi, közéleti egyesületként mennyire van jelen a vallás az életükben?
– Templomba járó ember egyesületünk elnökségének valamennyi tagja, ugyanakkor hadd ismételjem meg, nem csupán hitéleti okai vannak a mostani kiállásnak.
Mérleg novemberben
– Mekkora összeget jelent ez a kampány az egyesületnek? Miből finanszírozzák?
– Egyesületünk tagjai, magánszemélyek és vállalkozók felajánlásaiból indítottuk el a kampányt. Várjuk ugyanakkor azon vállalkozók felajánlásait, akik szívesen támogatnák annak minél intenzívebb folytatását a következő másfél hónapban. Mérleget november végén tudunk majd vonni.
Korábban nőtt a kérdésre választ nem adók száma
– Milyen eredményt vártnak a kampánytól?
Már önmagában is fontos üzenet, hogy húszas, harmincas éveikben járó fiatalok állnak ki egy kérdésben, melyet sokszor az idősebb korosztályok belügyének gondolunk. Ha konkrét eredményre kíváncsi, bízom benne, hogy a magukat kereszténynek vallók aránya az egy évtizeddel korábbi számhoz képest nőni fog városunkban is. 2001 és 2011 között több mint 20 százalékkal csökkent a felekezeti hovatartozásukat vállalók aránya, ez azonban nem a vallástalanság előretörése miatt volt így, hanem azért, mert jelentősen nőtt a kérdésre választ nem adók száma.
Könnyen előállhat tehát egy olyan helyzet, hogy 50 százalék alá eshet idén az ország keresztény lakosainak aránya, de nem azért, mert ennyien fordultak el a vallástól, hanem mert egyszerűen sokan nem adtak választ a kérdésre. Fontosnak látjuk, hogy a rendszeresen templomba járóktól kezdve egészen azokig, akik lélekben közelinek érzik magukhoz a kereszténységet és hazánk keresztény gyökereit, vállalják fel ezt a népszámláláson, döntésük ugyanis egész biztosan hatással lesz a következő évtizedre.
Katolikus keresztény vagyok!!!