GyőrladamérKÖZéletSzigetKÖZélet

Jurta és veteményes az Alsó-Szigetköz eldugott rejtekén 

A Ladoméri Tanya Egyesület fő célja a hagyományaink ápolása és környezetünk felfedezése, megismertetése minél szélesebb közeggel. Bár a faluban fekszik, a természet körülöleli a tanyát, ami igazi közösségi térként működik: jurta, veteményes kert és sok zöld, füves terület segít kiszakadni a hétköznapok monotonitásából. Aki ide érkezik, amellett, hogy élvezheti a hely különleges hangulatát és a friss levegőt, élményekkel és tudással gazdagodva térhet haza.

A győrladaméri házaspár, Nyersné Kiss Hajnalka és férje, Nyers Viktor 2004-ben telepedtek le a Szigetközben, akkoriban hiányolták a kulturális programokat, ezért megalapították a Ladoméri Tanya Egyesületet. Kezdetben a hagyományőrzésre fókuszáltak, éppen csak kihalt vagy még épphogy élő hagyományokat igyekeztek feleleveníteni.

Az évek során aztán egyre több programot sikerült egyre szélesebb közönség számára megszervezniük, az egyik ilyen a Télkergető felkarolása, a másik pedig a Tanyabúcsú szeptember második vasárnapján. Ezeket a programokat azóta is rendszeresen megszervezik és időről időre sokan visszatérnek az eseményekre, illetve sok új látogató is érkezik.

Ötletekből nincs hiány, a házaspár mindig kitalál valami érdekes elfoglaltságot, ami közösségaktivizáló erővel is bír. Nagy sikernek örvendtek például Anya-tanya felnőtt kézműves foglalkozásaik, illetve egy másik kezdeményezésük, a Magbörze is. Sokak érdeklődését felkeltette Luca-napi kézműves foglalkozásuk, de kirándulásokat is szerveznek a környéken, mert azt vallják, hogy nem kell messzire utaznunk, hisz a közvetlen környezetünkben is felfedezhetünk csodákat. Mivel gyalog már alaposan feltérképezték a terepet, szeretnék vízen is bejárni a Szigetköz varázslatos zugait.

Nem mindennapi hangulatú foglalkozások

A jurta sok éve dédelgetett álmuk volt, mikor még a hely sem volt meg, már akkor is tudták, egyszer szeretnének majd egy olyan különleges helyet, ami foglalkozások, közös időtöltés helyéül szolgálhat.  2019-ben egy pályázatnak köszönhetően sikerült egy jurtát építeniük a székhelyükre, ahol műhelyek, kézműves foglalkozások, előadások helyszínéül szolgál, ez az ötven négyzetméternyi tér a szívük csücske. Szeretnének időről időre új előadásokat is szervezni ide, legutóbb például a KayakCrazy csapata, Kis Klaudia és Varga Richárd kajakosok számoltak be útjukról, amelynek során 2021-ben négy hónapon keresztül kajakoztak a Duna-deltától a folyó forrásáig.

Környezeti nevelés tapasztalatszerzés útján

A tanyán egy veteményeskert is helyet kapott, amelyben saját maguk megtermelik a különböző gyógynövényeket, zöldségeket, gyümölcsöket, virágokat. A veteményes különlegességét az adja, hogy gyermekek számára itt tartanak környezeti nevelés foglalkozásokat, amelyek során a kicsik megismerkedhetnek az egyes növényekkel, a feldolgozásukkal. Ezek a műhelyek minden érzékre hatnak: a tapintástól a szaglásig.

Nyári nyüzsgés a tanyán

A Tanyabúcsú már kiforrott, évről évre egyre többen érkeznek az izgalmas programokra, tavaly a kedvezőtlen időjárás ellenére is kifejezetten sikeres volt, 300 fölötti volt a látogatók száma. A Tanyabúcsú időpontja szeptember második hétvégéje, ez a legnagyobb rendezvényük az évben. Mint mondják, az őszi lombbúcsúztató kirándulás után a tanyán beköszöntő tél a gondolkodás ideje, amikor újabb ötleteket eszelnek ki a következő évre.

A nyár pedig nagyon intenzív időszak, amikor a napközis táboroztatásra fókuszálnak. Ilyenkor a környékbeli gazdák felkeresésén, falumúzeumok látogatásán, illetve kézműves tevékenységeken keresztül igyekeznek közelebb hozni a mai gyerekek számára a falusi életet, megismertetni velük helyi természeti és kulturális értékeket. Újabb ötletük alapján a hagyományos népi játékokat igyekeznek feleleveníteni, közelebb hozni a kicsikhez. Legutóbb például egy falubeli felajánlásnak köszönhetően egy régi fa tekéhez jutottak, ami nagy sikernek örvendett az apróságok körében.

Terveik közé tartozik, hogy vizesblokkokat alakítanának ki a tanyán, hogy sátorozásra is alkalmas legyen a terület, így a nagyobbaknak ottalvós táborokat is tudnának szervezni.

Írta: Gondár Flóra

További cikkek
KÖZéletKÖZkincsMosonmagyaróvárSzigetKÖZélet

Magyar Tudományos Akadémia Kiváló Kutatóhely minősítést kapott a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.

A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján…
Read more
KÖZéletKÖZlekedésMosonmagyaróvárSzigetKÖZélet

Átadták a mosonmagyaróvári déli tehermentesítő út 1-es és 86-os út közötti szakaszát

Május 3-án, pénteken átadásra került a Mosonmagyaróvár déli tehermentesítő út 1. számú…
Read more
KÖZéletKÖZkincsKÖZösségMosonmagyaróvár

Egy élet a kereszténydemokráciáért – Kovács K. Zoltánra emlékezünk

100 évvel ezelőtt, 1924. március 27-én született Mosonmagyaróváron Kovács K. Zoltán, a…
Read more

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük