KÖZéletKÖZkincsMosonmagyaróvár

Innovatív fejlesztések Mosonmagyaróváron

Fotó: Adorján András/Széchenyi István Egyetem

A Széchenyi István Egyetem jelentős infrastrukturális fejlesztéseket hajt végre az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon. A közel egymilliárd forintos projekt célja az oktatás, kutatás és az eredmények bemutatásának korszerűsítése, amelynek részeként modern okoskertet alakítanak ki, valamint bővítik a tejipari kisüzem technológiáját is.

Az Agrárminisztérium Vidékfejlesztési Programjának támogatásával megvalósuló projekt keretében az egyetem bemutatóüzemi programokat valósít meg, amelyek gyakorlati ismeretekkel segítik a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásokat. Az innovatív technológiák alkalmazásával a gazdálkodók megismerhetik a fenntartható növénytermesztési és gazdaságszervezési megoldásokat, amelyek hozzájárulnak a termelés optimalizálásához, a környezeti terhelés csökkentéséhez és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz.

Az egyetem Lucsony utcai telephelyén széles növényválasztékú gyógynövény- és fűszerkert, valamint gyümölcsös létesül. A modern kertészeti technológiák alkalmazásával 40 magaságyásba többek között oregánó, zsálya, rozmaring, kakukkfű, menta, levendula és bazsalikom kerül, valamint 15 gyümölcsfát is telepítenek. A növényeket egy újonnan kialakított gyógynövényszárító és palántanevelő rendszer is támogatja.

A kert az úgynevezett „smart garden” (okoskert) koncepció mentén épül fel: a magaságyásokat digitális távfelügyeleti rendszer, időjárásmonitoring-állomás által vezérelt öntözőrendszer, csapadékgyűjtő és komposztálóegységek egészítik ki. A rendszer működése online is nyomon követhető lesz táblagépek és VR-eszközök segítségével.

Az egyetem a tejfeldolgozó kisüzemet is korszerűsíti, amely magában foglalja az alapanyagok – például a nyers tej, gyógynövények és gyümölcsök – teljes digitális nyomonkövethetőségét. Az új rendszer lehetővé teszi a félkész és késztermékek minőségbiztosítását, valamint a tejipari folyamatok hatékonyabb ellenőrzését.

A fejlesztés részeként az egyetem teljesen rehabilitálja az érintett területet. Ennek keretében épületek és kerítések bontása, tereprendezés, burkolatkialakítás, új közvilágítási rendszer kiépítése és parkolóhelyek létrehozása is megvalósul. Mintegy 50 beteg fát – főként ecetfákat, nyárfákat és juharféléket – kivágnak, helyükre pedig új növényeket ültetnek.

A fejlesztések célja egy olyan körforgásos gazdálkodási modell kialakítása, amely minimális energiafelhasználással és hulladékkibocsátással működik. A projekt az oktatás és kutatás mellett a kertészeti és élelmiszeripari vállalkozások számára is lehetőséget biztosít arra, hogy megismerjék a tejfeldolgozás és a növényi alapanyagok fenntartható felhasználásának legújabb módszereit.

Ezek a fejlesztések nemcsak az oktatás színvonalát emelik, hanem gyakorlati megoldásokkal is segítik a fenntartható mezőgazdasági innovációt. A Széchenyi István Egyetem ezzel a projekttel ismét bizonyítja, hogy a jövő agráriuma a tudás és a technológia összefonódásával épülhet fel.

Szöke Nóra
Vidék- és Térségfejlesztési Szakértő

További cikkek
KÖZéletKÖZösség

A sport szellemiségével dolgozna Mosonmagyaróvárért

Április 6-án időközi választást tartanak Mosonmagyaróváron a 2. számú egyéni…
Read more
DunakilitiKÖZéletKÖZkincs

Ízletes kis titkok üvegbe zárva

A DuNatura Lekvár Manufaktúra több mint egy évtizede képviseli a természetes ízek iránti…
Read more
KÖZéletKÖZkincsKÖZösség

VinÓvár Weekend - Egy hétvége, tele pohárnyi örömökkel Mosonmagyaróváron

A szeptember 20-án és 21-én megrendezésre kerülő VinÓvár Weekend neve sokaknak ismerősen…
Read more

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük