2020. március 26 -án lett volna a mosonmagyaróvári hospice ház várva várt átadója. A tervek szerint a munka április elsejével indult volna. A koronavírusra vonatkozó járványügyi helyzet azonban felülírta az elképzelést.
Telefonon kerestük fel dr. Bodnár Mária belgyógyász, hematológus, klinikai onkológus főorvos asszonyt, a Hospice-Segítő Kéz Alapítvány alapítóját az üggyel kapcsolatban.
Sajnos elmarad a megnyitó és a megnyitás is. Nagyon vártuk és évek óta készültünk erre a napra, de ebben a helyzetben ezt most nem lehet megtenni nemcsak a betegek, a hozzátartozóik és a dolgozók miatt sem. Ennek ellenére nem lehetünk pesszimisták!
Előre kell néznünk, s ebben a helyzetben is, minden nehézség ellenére pozitívnak kell maradnunk!
Mosonmagyaróváron 2009 óta zajlik folyamatosan az otthoni hospice ellátás, 2014 óta a teljes járási vonzáskörzetben. Az Alapítvány 2016. áprilisában került bejegyzésre, amikor a Lotz Károly utcai Magyaróvári Plébánia 10 ágy kialakítására alkalmas épületrészt ajánlott fel a végső stádiumban lévő rákos betegek kezelésére. Az intézmény fenntartásához és működtetéséhez ekkor még nem állt rendelkezésre a teljes anyagi forrás annak ellenére, hogy számos felajánlás, segítő szándék érkezett.
2019-ben született meg a döntés: Stabil, egy évre elegendő alapot biztosít az induláshoz és a működés fenntartásához a Mosonmagyaróvári Térségi Társulás, kiegészítve az Alapítvány anyagi lehetőségeivel.
Igen, ezt Mosonmagyaróvár és a térség polgármesterei szavazták meg. Ezen kívül dr. Árvay István, a Társulás elnöke biztosított a további folyamatos segítségnyújtásról is a szervezet nevében. E mellett ugyanúgy bennmarad kérvényünk a NEAK felé, hiszen szükségünk van/lesz az állami támogatásra is. 10 fő egészségügyi dolgozóval szerettünk volna indulni. Velük a szerződéseket már aláírtuk. Az átmeneti időszakban közülük 4 fő a Karolina Kórházban, 2 fő a Kistérségi Egyesített Szociális Intézményben, 1 fő pedig a Gyermekjóléti- és Családsegítő Szolgáltató Központban fog dolgozni önkéntesként. Bérüket a Hospice-Segítő Kéz Alapítvány fizeti. Ez az átszervezés a nyugdíj mellett dolgozókat nem érinti.
Az intézmény egyelőre tehát nem nyit meg a járványügyi helyzetre való tekintettel. Az ellátás, az otthoni hospice szolgálat azonban továbbra is megoldott? Milyen megszorító intézkedések vannak/várhatóak ezen a téren?
Az EMMI rendelete alapján 65 év feletti egészségügyi dolgozóként jelenleg távol kell maradnom a napi ügymenetektől. Ez a betegek közvetlen vizsgálatát és a családnál való megjelenések mellőzését jelenti.
Folyamatos kapcsolatom van az asszisztensnőkkel és a családokkal. A fájdalomcsillapításban szükséges konzultáció, és ha kell, a gyógyszerfelírás éjjel-nappal működik, bármelyik betegnek vagy hozzátartozójának rendelkezésre állok telefonon keresztül.
Az asszisztensnők teljes védőfelszerelésben dolgoznak, figyelve a betegekre, a hozzátartozókra és önmagukra egyaránt.
A végstádiumban lévők esetében nagyon nehéz nem jelen lenni a mindennapi segítségnyújtásban és a teendők ellátásában, de így is megnyugvást kell adni a lelki terhekben.
A járvány után újra tárgyaljuk a mosonmagyaróvári hospice ház megnyitásának időpontját
fotó: Stipkovits Veronika