„Egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik.” – mondja Gandhi.
Háziállataink velünk élnek és önzetlenül szeretnek minket. Segítenek, enyhítik a magányt és mindezek mellett hű társaink. Ezért kötelességünk, hogy ezt a szeretetet mi is viszonozzuk.
Szerencsére vannak olyanok, akik ezen felül azokért az állatokért is felelősséget vállalnak, akikkel gazdájuk nem megfelelőképpen bánik.
Interjúnkban Mészáros Mártával, a Menedék Állatvédő Alapítvány elnökével beszélgetünk:
Kutakodtam picit az interjú előtt. Úgy látom, a Menedék Állatvédő Alapítvány 1998-ban alakult és azóta is Te vagy a kuratórium elnöke.
Mi történt az elmúlt 22 évben?
A helyi állatvédelem lassan, de folyamatosan fejlődött. Az első években még csak a gyepmesteri telepre került kutyák gazdakeresését szerveztük meg, aztán jöttek városszerte a feladatok, majd az egész térségből elkezdtek bennünket keresni állatvédelmi ügyekben. Majd a 2000-es évek második felében már városi ivartalanítási akciókat szerveztünk, elindultak az ausztriai gazdikeresések is és lassan, de biztosan az erőforrásaink is gyarapodtak.
2017-ben Mosonmagyaróváron az év civil szervezete a Menedék Alapítvány lett!
A Menedék Állatvédő alapítvány csapata
De ami a legfontosabb:
azt gondolom sikerült a felelős állattartás gondolatát erősíteni a térségben és ma már a megfelelő tartás, az oltás, az ivartalanítás sok helyütt társadalmi elvárássá vált a gazdákkal szemben.
Feladat azonban még bőven van.
Sajnos még mindig sokan hagyják szaporodni kutyájukat, macskájukat, majd a szaporulatot utcára teszik. Sok kutya kerül még mindig a gyepmesteri telepre és persze jó lenne Mosonmagyarváron végre létrehozni egy menhelyet.
Ha jól értem szavaid, a nem-kívánt szaporulat minden baj forrása.
Szinte minden baj forrása. Könnyen belátható, évente két-három elléssel egy szuka kutya vagy nőstény macska 10-15 útodot hoz a világra. Ennyi állatot új gazdához elhelyezni lehetetlen, így kerülnek ki sokszor néhány naposan, esélytelenül a kölykök az utcára. Ráadásul ha sok a kölyök, sajnos könnyebben jutnak azok is kutyához vagy macskához, akik nem képesek felelős gazdiként viselkedni.
Ha a városban járunk, manapság már ritkán látunk kóborló kutyát. Eredmények tehát egész biztosan vannak.
Ez vitathatatlan. Az utóbbi években szigorodott az állatvédelmi törvény, kötelezővé vált a kutyák chipelése és nőtt az ivartalkanítások száma is.
Hogy kevesebb a kóboró kutya, nem csak a négylábúaknak jó, a városhigiéniai szempontok is fontosak.
Jó lenne, ha az egész közösség belátná, az állatvédelem közös ügyünk, közös érdekünk hát együtt megoldani a problémákat.
Beszéljük rá barátainkat, ismerőseinket az ivartalnításra, és ne vásároljuk illegális szaporítóktól állatokat!
Mivel lehet a legjobban segíteni munkátokat?
Elsősorban felelős állattartással. Minden utcára kerülő állat sorsa mögött egy ember felelőtlensége áll. Ha konkrét segítségre gondol, egész évben juttatnak el hozzánk állatbarátok felajánlásokat, rengeteg állateledel érkezett a tavalyi évben is. Az állatok világnapján például a Móra Ferenc Álatlános Iskolában több száz kilogramm eledel gyűlt össze.
De fontosak az adó 1 százalékos felajánlások is, melyekből állatorvosi költségeinket fedezzük és melyeknek most van itt az idejük. Évről-évre nő támogatóink köre, mely azt hiszem, munkánk elismerése.
Ha Ön is támogatná adója 1 százalékának felajánlásával a mosonmagyaróvári Menedék Állatvédő Alapítványt,azt a 18536694-1-08 adószámon teheti meg!