Levendulaméz, homoktövis, szörpök, natúrkozmetikumok, kézműves termékek, chili és persze rengeteg levendula a III. Szedd Magad Levendula Hétvégén.
A Kálnoki Levendulás tulajdonosával és egyben az esemény szervezőjével, Hegyi Tamással beszélgettünk.
Mi a Kálnoki Levendulás története?
Családi örökség volt ez a terület, amelyet szerettünk volna jól hasznosítani. Számtalan felhasználási módja és a benne rejlő lehetőségek miatt tettük le a voksunkat a levendula mellett.
2016 őszén telepítettük ezt a 12500 tő levendulát. Elég göröngyös utat kellett bejárnunk, hogy megtaláljuk a megfelelő technológiát a sorközművelésre és úgy általában a növény telepítésére, de úgy gondolom mostanra túl vagyunk a nehezén.
Mindez persze nem egynapos munka volt. A letelepítés utáni első évben még nem éreztük úgy, hogy az ültetvény alkalmas arra, hogy látogatókat fogadjon, de 2018-ban végül megnyitottuk a nagyközönség előtt kapuinkat és szerveztünk egy kisebb Szedd Magad akciót. Kíváncsiak voltunk, hogy mennyire van rá kereslet, hiszen a Szigetközben egy ekkora ültetvény abszolút egyedülállónak mondható. Úgy tűnt, hogy van rá érdeklődés, ezért tavaly már nagyobb hangsúlyt fektettünk a szervezésre.
Az idei évben egy még nagyobb szabású fesztivált szerettük volna megszervezni, de sajnos a járvány nekünk is keresztülhúzta a számításainkat. Rövid időnk volt ugyan a szervezkedésre, de összességében elégedett vagyok az eredménnyel.
Idén lett négyéves a levendulás és úgy tűnik, végre kész arra is, hogy vetőmag készülhessen belőle.
Említetted, hogy a levendulának rengeteg felhasználási módja van. Melyek ezek?
Folyamatosan kísérletezünk és keressük az újabb és újabb felhasználási lehetőségeket. A levendulaszörpön kívül– ami azt gondolom elmaradhatatlan – levendulazselét is készítünk.
Ezek mellett mindent, ami a kertünkben is megtalálható, össze szoktuk párosítani a növénnyel és ezzel újabb termékekkel kísérletezünk.
Most van egy kis eper a kertünkben, ezért kitaláltuk, hogy eperdzsemet csinálunk levendulával. Készítettünk hozzá levendulás szőlőzselét, illetve levendulás lilahagymalekvárt is, ami vadhúsokhoz és sajtokhoz is nagyon finom kiegészítőként szolgál.
Talán nem sokan tudják, de a levendula húsokhoz és salátákhoz használt fűszersók adalék anyagaként izgalmas ízeket is eredményez és az emésztést is serkenti.
Mindezek mellett levendulás kekszekkel is próbálkozunk, amelyből mondhatom, még a sós is meglepően jól sikerült.
Lepároltatjuk a levendulát, amelyből aztán olajat és levendulavizet készítünk, ami 100 százalékos tisztaságú illóolajnak számít.
Közismert a levendula nyugtató, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása. Rendkívül egészséges és megfelelő mennyiségben alkalmazva, a bőrnek is nagyon jót tesz.
Mióta megszületett a kisfiam, mi például csak levendula olajos vízben fürdetjük.
Mi alapján hívjátok meg a kiállítókat a rendezvényre?
Mindig az egyediséget és a minőséget keressük. Általában kedves feleségemmel szoktuk a különböző vásárokat járni, ahol kipróbáljuk a kiállítók termékeit és ezek közül a legjobbakat meghívjuk magunkoz.
Nagy örömmel tölt el, hogy idén itt van a Nyúli „tüzes” chili megalkotója díjnyertes termékeivel. A Sziget Aranya is képviselteti magát kitűnő termékeivel, mint például a Levendulás, homoktövises lekvár.
Milyen tervekkel néztek a jövőbe?
A területi növekedést nem tartom annyira indokoltnak. Legfeljebb egy kisebb eperföldet vásárolnék, hogy a levendulával kombinálva új, izgalmas ízeket hozzunk létre. Egyre inkább a nagyobb piac elérésére szeretnénk törekedni. Emellett pedig technológiai fejlesztést is tervezünk. Nagyon jó lenne egy megfelelő levendula betakarító gép, amiben már lehetne jobb minőségű szárított virágzatot készíteni.
Szeretnénk a telken egy kis szabadon álló fás tetős, autentikus kiülőhelyet kialakítani, ahol akár grillezni is lehetne.
Az esemény hagyományát mindenképpen fenntartjuk és amennyiben a járványhelyzet is engedi, jövőre egy zenés, jó hangulatú fesztivált szervezünk a IV. Szedd Magad Levendula Hétvégére.